6 שלבים לעצמאות כלכלית

עצמאות כלכלית איננה מושג חדש. שומעים את המושג הזה בתקשורת ובדרכי המדיה השונות בלי סוף. אך מה זה בעצם? האמת היא שישנם מספר דרכים להגדיר את זה, אחת מהן הינה היכולת של הפרט לממש את רצונותיו מבלי להיות תלוי בגורמים משתנים כגון גובה המשכורת ותשלומים שצריך לעמוד בהם. דרך נוספת הינה היכולת להיות בלתי תלוי במקור הכנסה אחד או בהכנסה מעבודה. המאמר הבא מסביר שיש 6 שלבים בדרך לעצמאות כלכלית כך שגם אם העסק בו אתם עובדים היום ייסגר מחר, הדבר לא ימוטט את חייכם.

עצמאות כלכלית

הכירו במצבכם ובתלותכם הפיננסית

כולנו נולדים לזה. כילדים אנחנו תלויים בהורינו לצורך הקיום הבסיסי שלנו והרוב המוחלט של הבגירים תלויים במקום העבודה שלהם על מנת לסגור את החודש. השלב הראשון יהיה לבדוק היכן אתם עומדים היום. במידה ומחר מקום העבודה שלכם ייסגר, כמה חודשים תוכלו להמשיך לנהל את חייכם ללא הפרעה?

שפרו את ההתנהלות הפיננסית שלכם

רוב הציבור הישראלי איננו חוסך את הכנסותיו בכל חודש כלל, האחוז שכן חוסך לרוב חוסך סכומים זעירים עד כ- 10 אחוזים מההכנסה החודשית. גם במקרה הטוב בו אתם חוסכים עשירית מהכנסותיכם הרי שבמידה ולא תוכלו להמשיך בעבודה שלכם מסיבה מסוימת, יכולת ההתקיימות שלכם תהיה כחודש מחיה אחד על כל עשרה חודשים בהם עבדתם. התחילו לחסוך באופן אגרסיבי יותר כדי לצמצם את הפער.

הימנעו מלקיחת הלוואות

נדמה שאת ההלוואות אנחנו לוקחים מגופים שונים אך האמת לאמיתה שאנחנו לוקחים אותן מעצמינו. אלו אנחנו שנצטרך להחזיר את ההלוואה והרי שאחד השלבים החשובים בדרך לעצמאות כלכלית הינו מניעת פעולות שמרחיקות אותנו משם.

הקימו מקורות הכנסה נוספים

מספר מקורות הכנסה מספקים בטחון כלכלי רב כי במידה ואחד מהמקורות נפגע עדיין נשאר לכם את השני ואולי אף יותר. בזכות הקדמה הטכנולוגית ניתן לעבוד כפרילנסר בתחומים רבים אונליין וכך להחזיק בעוד מקור הכנסה ואף להגדיל את הכנסותיכם לצורך חיסכון גדול יותר. קידום אתרים אורגני, לדוגמא, הינו אפיק נהדר להגדלת הכנסה – ואפשר גם לעשות זאת מהבית!

השקיעו את הכסף בנכסים נזילים

השלב השלישי לעצמאות כלכלית הינו להתחיל ולהשקיע את הכסף אותו אנחנו חוסכים. רבים בוחרים להשקיע ואף להיכנס לחובות עתק בשביל לקנות בית. כאשר קונים בית זה אמנם מספק לנו עצמאות משכר דירה אך לא עצמאות כלכלית. הסיבה הינה שבית, גם במידה וסיימנו לשלם עליו את המשכנתא דורש הוצאות תחזוקה. השקיעו את כספכם במקורות השקעה נזילים כגון מניות.

השקיעו עוד כסף וזמן עד להגעה ליעד

במידה ועצמאות כלכלית כתוצאה מהכנסה פסיבית הינה מטרתכם, השקיעו את הזמן או הכסף שלכם ביצירת הכנסה פסיבית. אמצעי פסיבי פופולארי וחזק הוא השקעה בנדל"ן. עצמאות כלכלית כתוצאה מהכנסה פסיבית הינה מצב בו ההכנסות הפסיביות מכסות את כל ההוצאות השוטפות. ניתן לעשות כך על ידי בניית תיק מניות חזק, פיתוח תוכנות ואפילו שיווק והפצה של תוכנות ותוכניות שמשלמות למשווק עמלות קבועות.