עסקאות נדל"ן – אפיק בטוח להשקעה או לא?

יש שיקראו לזה "צרות של עשירים", אך עדיין מדובר בסוג של בעיה, וזאת כי אנשים שיש להם סכומים גדולים מבינים עד כמה העניין נזיל ועד כמה כסף מהווה פוטנציאל רווחי, כאשר לצד אופציות להשקעה גם קיימים סיכונים. החוכמה היא להתנהל באופן שאינו מסוכן ובאותה נשימה שמאפשר להפיק תשואה נאה, ועל כן תחום ההשקעה בנדל"ן ידוע לטובה, כיוון שאם ניתן להיות בטוחים בדבר אחד, נציין שנדל"ן יציב – הנכס אינו הולך לשום מקום, מקסימום הערך מעט יתנדנד או לתקופה מסוימת יהיה נמוך.

עסקאות נדל"ן

בחירה מודעת

כיום, יש לא מעט עסקאות נדל"ן שאינן שמורות רק לבעלי הון פנומנלי, אלא גם באמצעות השקעה של 150,000 ש"ח ניתן להיכנס למשחק, הכול שאלה של כמה, איפה, מה והכי חשוב – למה. לפני כל השקעה בעסקאות נדל"ן יש לשאול למה לבחור בחלופה זו ולא באחרת, למה עכשיו ולא בעוד שנה. התשובה חייבת להיות מנומקת ולכלול מידע שמתייחס לנתונים הבאים: תשואה, תכניות פיתוח סביבתיות, ביקוש, עליית או ירידת מחירים, הטבות מס, גובה שכירות ממוצע (ביחס לסביבה), איזה גובה הלוואה עליכם לקחת, איזו ריבית מוצעת לכם עבור ההלוואה, מהו מחיר הנכס ביחס למבנים אחרים בסביבה וכדומה.

 

נוסחה לבחינת תשואה

מבקשים לבחון בעצמכם מהי התשואה שמקבלים בעקבות ההשקעה בעסקאות נדל"ן? הכירו את הנוסחה הבאה: עליית ערך הנכס (מבוסס על הערכה), פלוס דמי שכירות, חלקי סך ההוצאה על הנכס. כל עוד התשואה השנתית מעל 7%, ניתן להסיק שאכן מדובר בתשואה ראויה, במיוחד אם משווים לריבית שמקבלים באפיקי ההשקעה האחרים, בהם נהוג לקבל לא הרבה יותר מאחוז יחיד מדי שנה.

 

הכירו את המינוסים

על מנת לקבל תשובה מושכלת ואיכותית, חשוב ומומלץ לבחון לעומק את האיום, כלומר, את הצד הפחות פוטוגני של השקעה בעסקאות נדל"ן. פה נציין שיש להכיר בכך שלצד העובדה שמחירי השכירות יורדים, מחירי הרכישה מטפסים מעלה. בנוסף יש את עניין המיסוי על דירה שלישית ואם בכך לא די, הרי שכל עלייה בריבית מסכלת את ההיתכנות של לקיחת משכנתא עבור רכישת דירה.

 

הכירו את הפלוסים

לצד שורת המינוסים נבחן את שורת היתרונות, כאשר פה נמצא שאופציה זו מציעה ביטחון, וזאת כי גם אם ערך הדירה יצנח, עדיין תקבלו את רוב סכום ההשקעה בחזרה, ותמיד ניתן להשקיע בהשבחת הנכס על מנת להפיק ממנו יותר. כמו כן, כל עוד מתנהלים נכון, ניתן להחזיק בנכס שמפיק תשואה מדהימה – תשואה שנתית של מעל 10%! מכאן שניתן להתחיל להבין שאין זה נכון לקבוע מראש האם השקעה בעסקאות נדל"ן משתלמת, אך כן ניתן לומר שני דברים:

  1. השקעה בנדל"ן עשויה להיות מאוד כדאית.
  2. כל מקרה יש לבחון לגופו.

 

אופציות להשקעה

עסקאות נדל"ן טומנות בחובן שלל אופציות, ועל כן לצד ההזדמנות לרכוש נכס להשקעה בארץ, גם טוב לדעת שניתן לרכוש (או רק להשקיע) בנכס להשקעה בחו"ל, לחבור לקבוצות רכישה, לחבור אל קרן השקעות וכדומה. עבור כל אופציה יש לשקול מהי התשואה, האם תזמון הפעולה אידאלי מבחינת התנודות בשוק ויש לבחון את ההזדמנות אל מול מצב כלכלי אישי.

 

מקסימום ידע מקסימום תשואה

מבקשים שנגיע לשורה התחתונה? ובכן עסקאות נדל"ן ללא ספק כדאיות, אך לא כל עסקה! תמיד יש לשאוף שהתשואה תהיה כמה שיותר גבוהה ובו זמנית שהסיכון יהיה כמה שיותר מזערי, מתוך מטרה לאפשר לכסף שלכם לעבוד עבורכם. אי לכך, נקודת המוצא היא להיעזר במומחים מקצועיים ואמינים בתחום. אנשים אלו יכולים להיות עו"ד מקרקעין, יזמי נדל"ן, חברות ייעודיות וכדומה.