מהי מערכת סליקה פנסיונית? כל הפרטים

רבים מודעים למונח פנסיה ואף יש להם פנסיה שנצברת אי שם, אך רבים לא מודעים לעובדה הבאה: משרד האוצר מאפשר שקיפות מלאה בכול הנוגע לחסכונות הפנסיונים של כל אחד ואחת מאתנו, ופה המסלקה הפנסיונית נכנסת לתמונה. במה בדיוק מדובר? במערכת ממוחשבת שמאפשרת לקבל את סך המידע אודות החסכונות שמצויים אצל החברות השונות, כאשר בין היתר המידע מתייחס לסכומים שנצברו, לגובה דמי הניהול שמשלמים, לכיסויי הביטוח שקיימים ואף להיקף התשואות, כאשר את כל המידע זוכים לקבל בצורה מהירה, מרוכזת ומסודרת. כמו כן, בעתיד יתאפשר לבצע דרך המסלקה פעולות שישפיעו במידיות ובאופן אמין וזול על מצב החיסכון.

שקיפות לצד אמינות

ובכן, אבנר הייזלר מומחה לביטוח מסביר שהמסלקה מזמינה לקבל תמונת מצב כמה שיותר שלמה אודות סך החסכונות שנצברו לאורך השנים, ולו בלחיצת כפתור. עם זאת, אבנר הייזלר מחדד שגם אם פעולה פשוטה מעין זו עשויה לאתגר אותכם, הרי שטוב לדעת שישנה חלופה – ניתן להעניק למומחה פנסיוני ייפוי כוח בכדי שהוא בעצמו יגיש עבורכם בקשה עבור צפייה. האם צעד זה כדאי? ובכן כל עוד סומכים שהיועץ יעביר את סך המידע, הרי שניתן לקבל ממנו גם פרשנות ולא רק מידע שימושי. אינכם רוצים שאנשים אחרים יחשפו למידע שלכם? אתם בהחלט יכולים להיות רגועים שקיימים נהלי אימות מאוד מחמירים. כמו כן, לא רק שהמידע מקודד, אלא גם אפשרי לגלות מי מהמומחים הפנסיונים חיפש במסלקה מידע אודותיכם, כך שבהחלט נשמרת שקיפות מלאה.

שקיפות לצד אמינות

השלב הבא

אנשים רבים פונים למסלקה, מקבלים תמונת מצב ממצה וחושבים שעתה ברור להם מהו השלב הבא, עובדה שמובילה לבצע מגוון טעויות כלכליות, כך סיפר לנו אבנר הייזלר. אי לכך חשוב להבהיר שהמסלקה אומנם מעניקה ידע רב וחשוב, אך מצד שני היא אינה מספקת מסקנה חותכת שמובילה לפעולה, ועל כן מי שמבקש להבין מהי ההתנהלות הכלכלית שנכונה עבורו, צריך לפנות אל מומחה פנסיוני – אין קיצורי דרך.

למי פונים?

נעזרתם במסלקה ואילו עתה מוכנים לשלב הבא? ובכן לפני שפונים לאיש מקצוע, יש להבין האם מעדיפים לפנות אל סוכן הביטוח, אל היועץ הפנסיוני, או אל המשווק הפנסיוני. מהם ההבדלים? הימצאותו של אינטרס אישי! שנרחיב? יועץ פנסיוני חסר כל אינטרס, כיוון שהוא מקבל תשלום אחיד מסך החברות. המשווק הפנסיוני כלל אינו אמין, וזאת כי הוא עובד מול חברה ספציפית שמנהלת חיסכון פנסיוני, ואילו סוכן ביטוח מחזיק בקשרי עבודה מול מגוון חברות בתחום, ועל כן רמת האמינות לוקה בחסר.

בקשה לאיסוף מידע

לבסוף נציין שעל מנת ליהנות מיתרונות המערכת, טוב לדעת שעומדות לרשותכם שתי אופציות: ראשית ניתן להירשם לאתר, לקבל קוד אימות ופשוט להיכנס למערכת, ושנית אפשר פשוט להגיש בקשה עבור איסוף מידע, כאשר גם פה יהיה מעורב קוד אימות, אך גם תידרשו לשלם, וזאת בכדי שהבקשה תעבור בין סך החברות. בוחרים באופציה השנייה? תידרשו לחכות כמספר ימים בטרם יועבר המידע!