כמה עולה להקים חנות מקוונת? כל העלויות וטווח המחירים

כמה עולה להקים חנות מקוונת

יש כיום הזדמנויות רבות ברשת האינטרנט "לעשות כסף". אחד הרעיונות האטרקטיביים, ליזמים כמו גם לבעלי עסקים קיימים, הוא להקים חנות מקוונת. מה כרוך בכך? וכמה זה עולה?

תמהיל השירותים

ישנם מגוון שרותי ענן, אשר רלוונטיים לנושא זה. העלות הסופית של הקמת החנות המקוונת ושל תפעולה השוטף, תהיה תלויה בתמהיל השירותים שתבחרו. חלקם דברים חיוניים דוגמת שכירת דומיין ואחרים אופציונאליים. לשם ההמחשה, תוכלו לקרוא באתר il.kamatera.com על שירותים כאלה. פיתוח החנות או פיתוח האתר כולו (במידה וזה עדיין לא קיים) הוא כמובן היבט ראשוני חשוב ביותר. פיתוח איכותי ישפיע רבות על הצלחת החנות המקוונת שלכם וההיפך. הפיתוח יצטרך להתייחס להיבטים רבים, כולל רכיבים מיוחדים כמו מנגנון "עגלת הקניות" וכל הקשור בסליקה. יש בנושא זה מגוון אפשרויות גדול והמחירים משתנים בהתאם לכך. בגדול, מדובר על טווח מחירים של 12,000 ש"ח עד 20,000 ש"ח להקמת החנות.

שרתים

החנות והאתר שבמסגרתו היא תפעל, על היבטיהם השונים, יצטרכו להתארח על גבי שרת. פתרונות ענן זמינים במחירים נוחים מאוד, של החל מ-$4 לחודש. מערך אחסון ענן (Cloud Block Storage) זמין במחיר של $0.05 לג'יגה בייט לחודש. מאחר שהשרתים מהווים תשתית מרכזית לתפעול החנות בפועל, חשוב להשקיע בכך ככל שיידרש. הכול כמובן, בהתאם לצרכיכם המיוחדים.

עזרי ביצועים

חנות שמבחינת הלקוח הפוטנציאלי מתפקדת גרוע ובאופן איטי מדי, תבריח אותו. גרוע מכך – האיטיות תפגע במוניטין שלכם ואולי תמנע מלקוחות נוספים לנסות את החנות בכלל. ביצועי החנות ניתנים לשיפור בעזרת מגוון שיטות טכניות. בין השאר, ניתן להשתמש בשכירת שירות ניתוב עומסים בענן (Cloud Load Balancer). מחיר שירות כזה, מתחיל מ-$9 לחודש. עלות הטיפול בנושא הביצועים, כוללת גם את השקעת הזמן שמסביב לעניין. ראשית, יש למדוד את הדברים (מה שלא מודדים, לא ניתן לשפר). כך מגדירים אותם במונחים מספריים קונקרטיים. בדומה לכך, חשוב למדוד גם לאחר יישום אמצעי האצה שונים. ייתכן שתבצעו סקרים שונים בקר בלקוחות, בכדי להבין אם ביצועי האתר טובים מספיק עבורם. ייתכן שתשנו היבטים שונים בעיצוב האתר ועוד. כל זה לוקח זמן עבודה וזמן שווה כסף.

עזרי אבטחה

חנות מקוונת עשויה בהחלט להפוך למטרה להאקרים, ובעיקר בישראל. מבוצע בה עיבוד של פרטי כרטיסי אשראי ומשתמשים בה אנשים רבים – כל זאת מושך פושעי מחשוב. כתשובה לכך, ניתן להיעזר בשירותי אבטחה מסוגים שונים. חומת אש בענן למשל, זמינה במחיר של החל מ-$9 לחודש.

שירותי מומחים

ניתן להקים חנות מקוונת למעשה די מהר ובזול. עם זאת, ככל שרוצים להפוך אותה לכלי עסקי חזק ומתוחכם ומניב תוצאות, ניתן להשקיע בשיפור החנות בסיוע מומחים. את ההיבט הטכני של ניטור מצב השרתים ותפקוד החנות, ניתן להפקיד בידי מומחים שמציעים "שירותי ענן מנוהל". הדבר יעלה $50 לחודש לכל שרת. ישנם גם מומחים שעוסקים בתכנון, בדיקת ושיפור ממשק משתמש, בדיקות שימושיות לאתר ולחנות ושירותי עיצוב וגרפיקה. לא מדובר בהיבטים "קוסמטיים" בלבד של עיצוב חנות באינטרנט. ההיפך הוא הנכון – אלה הם היבטים בעלי חשיבות ראשונה במעלה. למעשה, הם ההבדלים הקטנים בין חנות לחנות, שעושים הבדל גדול מאוד במכירות, בצמצום "נטישת עגלות קנייה" וכדומה. ה"משקיענים" יתעמקו בכל היבט של הנושא, כולל אפילו צילומים ויגלו שיש שם עולמות ידע שלמים בפני עצמם.

לסיכום

בכדי "לעשות כסף" (עם החנות המקוונת) חייבים קודם להוציא כסף. אם תוציאו אותו בחוכמה, התוצאה תחזיר את עצמה בהמשך.