כמה יעלו לכם תשמישי קדושה כשרים?

הפולחן היהודי מושתת על מצוות שמחולקות למעשה לשני סוגים. חלקן מגדירות בפנינו איסורים שונים: למשל איסור אכילת מאכלים שאינם כשרים. אלו נקראות 'מצוות אל תעשה'. הסוג השני הן 'מצוות עזה' שמגדיר לנו כל מיני דברים שונים שעלינו לעשות. רבות ממצוות 'עשה' דורשות מאיתנו תשמישי קדושה מסוגים שונים. תשמישי קדושה הם חפצים שמשולבים בפולחן היהודי. חלקם משמשים את האדם המאמין בשגרת יומו וחלקם ישמשו אותו בחגים ומועדים שונים. תשמישי קדושה יכולים לכלול טליתות, כיפות, תפילין, פרוכות, מזוזות ועוד. במאמר הזה נבין מהי המשמעות של תשמישי קדושה כשרים וכיצד זה משפיע על מחירם.

תשמישי קדושה כשרים לעומת אלו שאינם חייבים בהכשר

כאשר נתייחס לעלות של מזוזה למשל, נדבר על מחיר מזוזה כשרה בלבד. כך נעשה גם ביחס לתפילין. כאשר מדובר למשל בכיפה או סידור או אפילו ספרי תהילים, אין עליהם כל מגבלה מבחינת הכשר. פריטים ללא מגבלת הכשר יכולים להיות מיוצרים גם במקומות בהן תשומות היצור נמוכות כמו בסין או מזרח אירופה. מחיר אותם מוצרים יכול להיות בשל כך מאד נמוך: כיפה בעשרה שקלים, סידור ב35 שקלים וספרוני תהילים אפילו כמחזיק מפתחות ב15 שקלים.

כמה יעלו לכם תשמישי קדושה כשרים

מחירי מזוזה כשרה

את המזוזה יש להכין בצורה מסוימת בכדי שתהיה כשרה. החלק הפנימי שלה מכיל קלף, למעשה יריעת עור קטנה, שעליה כותבים בעדינות את פרשיות 'שמע ישראל' ו'היה אם שמוע'. את הקלף יכול לכתוב רק סופר סת"ם שהוסמך לדבר. כל זאת ישפיע על המחיר. מזוזה כשרה ומעוצבת תימכר במחיר מינימלי של 220 ש"ח. יש לזכור שעלות המזוזה איננה נגזרת רק מבית המזוזה – כלומר, יכולים להיות שני מחירים שונים לחלוטין לשתי מזוזות שנראות לגמרי זהות. ההבדל הוא שאחת מהן נעשתה כפי שצריך ואילו השנייה לא יכולה להיחשב כמזוזה תקינה.

מחירי תפילין כשר

תפילין הוא כבר תשמיש קדושה שעלות הפקתו גבוהה יותר ממזוזה. הוא מכיל חמש יריעות קלף נפרדות ומצריך עבודה רבה ליצירת הבית עצמו. תפילין עשוי כולו מעור כאשר קיימים תפילין שעשויים מעור של בהמה דקה כגון כבשה וכאלו של בהמה עבה, כלומר פרה. אלו האחרונים הם עמידים יותר ויכולים להחזיק מעמד גם עשרות שנים. העבודה על עור הפרה קשה יותר ומעלה את העלות הכוללת. מבחינת מחיר, העלות המינימלית לצרכן תהיה כ1200ש"ח ויכולה להגיע גם לכמה אלפי שקלים.

עלות בדיקת תשמישי קדושה

לבסוף, אי אפשר לדבר על עלות של תשמישי קדושה מבלי להזכיר את הצורך לבדוק אותם מידי פעם בצורה מקצועית ולוודא שלא נפלו בהם פגמים. עלות בדיקת מזוזה היא נמוכה יחסית – כ30 ש"ח. עלות בדיקת תפילין היא כבר יותר גבוהה ומשתנה בהתאם לסוג העור: החל מ120ש"ח לבדיקת תפילין מבהמה דקה ועד כ250ש"ח לבדיקה מדוקדקת של תפילין מעור פרה.