איך מתנהלים כלכלית בצורה נכונה במשפחה?

משפחות רבות מוצאות את עצמן מול אתגרים כלכליים שונים בתקופות שונות. בדרך כלל יש לבעיות הללו מקורות דומים: הוצאות שעולות מול הכנסות שנשארות דומות למה שהיו. במוקדם או במאוחר, ריבוי הוצאות יכול להביא לחובות ובמקרי קיצון אף למעבר לכך, אפילו לפשיטת רגל. יש כמה כללים פשוטים שאם נקפיד ליישם אותם בחיק המשפחה, אנחנו צפויים להישאר 'עם הראש מעל המים' ואפילו, בטווח הארוך, לזכות ברווחה כלכלית.

משפחה כעסק – כיצד עוברים לשורה תחתונה חיובית?

מבחינה כלכלית, יהיה זה מועיל אם תתחילו לראות את המשפחה קצת כמו עסק. זה יעזור לכם בניהול התקציב וגם ברתימת כל בני הבית למאמץ. הצבת גבולות אצל ילדים חשובה לצורך ניהול המשפחה והיא תזכה להבנה אם תסבירו להם את המטרה שלה. בואו נראה מהם כללי היסוד.

רישום ותיעוד

ראשית, כמו לפני כל תהליך שיפור כלשהו, צריך לערוך רישום של ההוצאות וההכנסות זה יעזור לכם להבין היכן אתם עומדים ומה יכולים להיות היעדים. ישנן הרבה אפליקציות שיכולות לעזור או שפשוט תערכו רישום על נייר. חשוב שכל המשפחה תערוך את הרישום הזה.

תיעדוף

השלב הבא הוא תיעדוף של ההוצאות על ידי כל בני המשפחה. שבו עם כל ילד ודונו בהוצאות השונות, ולאחר מכן צרו תיעדוף של ההוצאות הגדולות. מהר מאד תראו שיש סעיפים שניתן לקצץ בהם הרבה ללא כל מאמץ, למשל הזמנת אוכל או ביגוד.

איך - מתנהלים כלכלית בצורה נכונה במשפחה

הוצאות גדולות

עברו על ההוצאות הגדולות שלכם ובדקו היכן ניתן לשפר וליעל. קחו למשל את נושא המגורים: האם ניתן למחזר את המשכנתא? האם ניתן לקצץ בהוצאות השוטפות? עברו על החשבונות השונים ונסו לאתר ספקים או תכניות זולות יותר: טלפוניה ותקשורת, רכב ותחבורה, ביטוחים וכו'.

צרו לוח זמנים

אם אתם נמצאים בחובות גדולים, חלקו את לוח הזמנים לשניים. החלק הראשון מתייחס לתקופה של היציאה מהחוב בו הקיצוצים בהוצאות הם יותר משמעותיים. החלק השני יהיה תכנון לטווח ארוך. הציבו יעדים ארוכי טווח כמו טיול משפחתי לחו"ל שתרצו לערוך עוד שלוש שנים וכו'.

שתפו את הילדים

בשיתוף כזה יש שני יתרונות. הראשון הוא שאתם רותמים אותם למאמץ המשפחתי ומאפשרים להם לשתף איתכם פעולה ולהיות חלק מההצלחה. היתרון הנוסף הוא שאתם מעניקים לילדים שלכם, כבר בגיל צעיר, כלים חשובים לניהול פיננסי. זה יעזור להם במשך כל החיים.

טפלו בצד ההכנסה

במידת האפשר, נסו להבין כיצד להרוויח יותר כסף. יש כמה דרכים לצאת מהמינוס, וכדאי לחשוב עליהן: האם זה הזמן לבקש בנימוס העלאה בשכר? אולי ניתן לשדרג את מקום העבודה או לקחת יותר פרויקטים כעצמאיים? אם תחפשו את ההזדמנויות, יש לכם יותר סיכוי למצא אותן.

לסיכום, התנהלות כלכלית נכונה איננה רק המלצה למי שמתקשה כלכלית או שמרוויח מעט. רבות מהמשפחות שמגיעות למשבר כלכלי הן דווקא אלו שמתחילות ממקום של רווחה יחסית. משפחה יכולה להתקיים באושר ברמות הכנסה שונות, הסוד הוא לשמור תמיד על הכללים להתנהלות כלכלית נכונה.