עולם הפסיכולוגיה מספק לא רק תובנות לגבי חיי הנפש של האדם, אלא גם שיטות מעשיות לסייע לו באופנים שונים. אחת השיטות האלה, אשר בולטת בשנים האחרונות במיוחד, היא שיטת CBT. מה היא שיטה זו? מה כלול בטיפולי CBT? וכמה זה יעלה לכם?

שילוב שיטות – מגוון שימושים

Cognitive Behavioral Therapy או CBT, היא גישת טיפול פסיכולוגית פופולארית. בשיטה זו, משלבים שיטות טיפול התנהגותי (behavioral) עם שיטות טיפול קוגנטיבי (cognitive). טיפול קוגניטיבי התנהגותי כזה, עשוי לסייע לסובלים ממגוון מצבים נפשיים מטרידים ולא רצויים. אלה כוללים דיכאון, חרדה, חרדה כללית מפושטת, הפרעות אכילה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, פוביה חברתית וכן הפרעות כפייתיות שונות. לגבי העלות, כדי לדעת כמה עולה טיפול CBT אפשר לבקר בפורטל טיפולים ישראל, אותו מפעיל מכון חיבורים. על העלות כדאי לחשוב גם בהקשר התועלת. למשל, כמה דברים חשובים מפריע לכם לעשות, הדבר שבו אתם מעוניינים לטפל? עוד על העלות נרחיב כאן בהמשך, אך בואו נראה קודם לכן, מה אתם מקבלים בתמורה לעלות זו.

גישה מעשית ומהירה

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מסייע לשנות דפוסי חשיבה, תפיסות ואמונות, בכדי לשפר את המצב הנפשי. כל זאת, בגישה מהירה יחסית, מעשית מאוד, שממוקדת בהבנה ובעקבותיה, יצירת שינוי לטובה. כהכנה לכך, הוא מלמד כיצד לזהות ולהיות מודעים למחשבות, תפיסות ואמונות אלה. הרעיון הבסיסי, הוא שהמצוקה הנפשית נובעת מראייה סובייקטיבית של הדברים ולא מהנסיבות המטרידות, כפי שהן באופן אובייקטיבי בפני עצמן. הגישה היא גישה מעשית ומהירה, אשר ממוקדת בעיקר בהווה. לא עוסקים במסגרתה בניתוח ממושך של אירועי העבר. בכך, היא שונה למדי משיטות טיפול פסיכולוגי אחרות ישנות ומהדימוי הנפוץ של טיפול פסיכולוגי בציבור.

מהו טיפול CBT - וכמה הוא יעלה לכם?

התהליך

טיפול CBT מתחיל במפגש של הערכת מצב, אשר עשוי להיעזר גם במילוי שאלון. לאחר מכן, יוגדרו המטרות שאותן  מעוניינים להשיג. בהתאם למידע שברשותו על המצב, המטפל יחליט על גישת טיפול מעשית שבאמצעותה מטרות אלה יושגו. הוא יסביר למטופל את מצבו יותר לעומק וכן יציג בפניו ויסביר לעומק, כיצד להשתמש בטכניקות המעשיות. גישה זו מבוססת על מעורבות רבה של המטופל ותרגול בחיי היום יום. הדבר יתבטא בהתמודדות עם המצבים שמפריעים לו, באמצעות הטכניקות שנבחרו לשם כך. אם מדובר על מצב שמרתיע, הטכניקה עשויה להיות למשל חשיפה הדרגתית לכך. במקרים אחרים, השיטה תהיה שינוי נקודת המבט על הדברים. כמו כן, המטופל יתבקש לתעד את מה שמתרחש מבחינה זו בחייו. כל זאת, מגביר את מודעות המטופל למתרחש. תודות לכך ובעזרת הטכניקות המעשיות שהוא מקבל, ניתן ליצור שינוי הדרגתי לטובה.

עוד על עלות הטיפול

ככלל אצבע, עלות טיפול קוגניטיבי התנהגותי היא בסדר גודל של 540 ש"ח לשעה. כמו כן, קחו בחשבון שמספר המפגשים האופייני בטיפולים כאלה עומד על חמש עד עשרים. כמובן, היקף הטיפולים שיידרש, תלוי מאוד בנסיבות האישיות. ניסיון והתמחויות עשויים לייקר את עלות הטיפולים. כך גם הסתייעות במומחה CBT שפועל עצמאית, בשונה מטיפול BCT במסגרת מערכת הבריאות הציבורית. טיפול דרך האינטרנט עשוי להוזיל את מחיר הטיפול עצמו ובכל מקרה, להוזיל עלויות נסיעה.

לסיכום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מספק כלי עזר מעשי ומהיר יחסית, לשינוי גישה מנטאלי. זאת, בהתאם לדברים אשר מטרידים אתכם נפשית ושהייתם רוצים לשפר. כשם שמטפלים במצבים גופניים לא תקינים, כדאי לזכור שניתן בהחלט לטפל באופן דומה, גם במה שמציק ברמת הנפש.