איפה כדאי לגור בישראל?

איפה כדאי לגור בישראל

כששוק הנדל"ן רותח והמחירים מאמירים כל הזמן, אין זה פלא שהישראלים מחפשים מקומות שונים במדינה להתגורר בהם, ובייחוד שהמטרה היא לצמצם בעלויות. אז איפה הכי כדאי לגור בישראל? ריכזנו בעבורכם מידע חיוני.

שוק הנדל"ן בארץ

אין זה סוד שמפת המגורים במדינת ישראל השתנתה מאוד עם השנים. למעשה, אזור מרכז הארץ קורץ לאנשים רבים, מה שהפך אותו לאזור הכי מבוקש בישראל, וכמובן גם האזור המאוכלס ביותר. עם זאת, בשנים האחרונות, בפרט מאז משבר הנדל"ן ב-2008, אנחנו יכולים לראות שינוי בהקשר זה. כך למשל, כחלק מהחזון של איילים, אפשר למצוא יותר ויותר צעירים שבוחרים להתגורר בנגב, בגליל וכן באזורים נוספים.

על מנת להבין איפה כדי להתגורר בישראל, צריך תחילה להתייחס למשתנים שיכולים להשפיע על מפת המגורים. באופן טבעי, אנחנו נמצא 2-3 משתנים עיקריים לכך. הראשון הוא כלכלי, עד כמה זה משתלם לרכוש דירה במקום, עד כמה זה אפשרי למצוא עבודה ביישוב עצמו או בסביבה, האם המקום מחובר מבחינה תחבורתית לאזורים אחרים. המשתנה השני הוא חברתי, הן בהיבט של קשר עם האנשים מסביב, והן בהיבט של רצון לתמוך בסביבה, לתמוך בחברה, והמשתנה השלישי הוא התייחסות לטווח הרחוק, בין אם זה לגבי ערך הנכס, אפשרויות פיתוח, חינוך, ביטחון ועוד.

איפה כדאי לגור בישראל

רגע, מה הוא החזון של עמותת איילים?

כפי שציינו בהתחלה, יש לעמותת איילים חזון מסוים וגם הוא מתקשר באופן ישיר למפת המגורים החדשה בישראל.  אחת המטרות של העמותה היא למשוך צעירים וסטודנטים להתגורר בנגב, בגליל ובלוד, הן במטרה ליישב את המקומות הנ"ל והן במטרה לגרום להם לעזור לקהילות מסביב בהיבטים שונים.

כפי שאנחנו יכולים לשים לב, מדובר על מקומות שלא נחשבים חזקים בהכרח מבחינה כלכלית, אזורים שהם פחות מבוקשים ופחות מאוכלסים, אזורים שצריכים דחיפה על מנת להתקדם, ולשם כך יש צורך באוכלוסייה צעירה, רעננה, משכילה, אוכלוסייה שיש לה מה לתרום. מן הסתם, עבור אותם אנשים זה יכול להיות פתרון אידיאלי מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות.

איפה נכון להתגורר בישראל?

מאחר ושוק העבודה עדיין מתכנס, ברובו, באזור המרכז, ומצד שני המחירים במרכז הם מאוד גבוהים, בין אם זה מבחינת מחירי דיור ובין אם זה מבחינת החיים עצמם, הרי שיהיה נכון מצידנו לחפש מקום מגורים עם גישה למרכז, מבלי שנצטרך להתגורר באזור זה.

כך למשל, אנחנו יכולים לחפש מגורים באזור השפלה, באזור השרון הצפוני, וכאמור, גם באזורים כמו הגליל, הנגב ובערים קרובות לגוש דן, כמו לוד. היום אנחנו יכולים להגיע אל המרכז וכן לערים מרכזיות בשרון בצורה יחסית פשוטה, בין אם זה באמצעות הרכבת או באמצעות כבישים בינעירוניים. זה הרבה יותר נוח, הרבה יותר חסכוני, וזה מאפשר לנו גם ליהנות מדיור זול, איכות חיים גבוהה ואנחנו לא צריכים להשקיע הרבה בהוצאות שוטפות מדי יום. מי שעדיין רוצה לחוות את המרכז ולשלם פחות, יוכל לגור באזור גבעתיים ורמת גן (למרות שהמחירים באזורים הללו מאוד דומים למחירי הדיור בתל אביב), או לחלופין ניתן למצוא דירות נהדרות גם באזור חולון ובת ים.

 

לסיכום, אין תשובה חד משמעית לגבי האזור האידיאלי ביותר למגורים, מה שכן חשוב לשקול את הפן התעסוקתי ואת דרכי ההגעה האפשריות לעבודה, כך ניתן יהיה לקבל החלטה מושכלת.