ההבדל בין אנטי וירוס חינמי לעומת תשלום

האם עדיף לקנות תוכנת אנטי וירוס או להשתמש באחת מהתוכנות הרבות שמוצעות בחינם? אולי כדאי להשתמש בגרסה בסיסית חינמית של תוכנה מסחרית? גרסת ניסיון של תוכנה מתקדמת בתשלום? האפשרויות בתחום זה רבות ולפעמים, גם ההתלבטות רבה. אלה כמה נקודות, שמחדדות את ההבדלים:

איכות

מבחינת איכות, לרוב אין מה לדאוג. מי שמציע אנטי וירוס בחינם, אלה בדרך כלל חברות אבטחה שמתמחות בכך וכל מוצריהן איכותיים. חברות אלה מציעות תוכנות אנטי וירוס חינמיות בעיקר בכדי למשוך לקוחות. לכן, הן מקפידות על איכות גבוהה גם בתוכנות החינמיות.

מה כלול

במוצרים שבתשלום כלולות לרוב יכולות רבות יותר. מצד שני, משלמים בצורה כזו לעתים קרובות על דברים בהם לא משתמשים ובכך, סתם מעמיסים על הזיכרון והמעבד. מצד שני, במוצרים חינמיים כלולות לעתים פרסומות.

מה חסר

אחד הדברים העיקריים שחסרים לרוב בתוכנות החינמיות, היא תמיכה טכנית. לעתים זה משמעותי. בנוסף, כלים אלה עשויים לתמוך רק בפלטפורמה אחת (חלונות למשל) ולא ברבות (אנדרואיד, iOS). חשוב לזכור, שיש המון כלי אבטחה שמוצעים בחינם. לכן, ניתן לרוב להשלים די בקלות את מה שחסר בחינמיים.

עלות

תוכנות אנטי וירוס מותקנות לשם מניעת נזקים מסוגים מסוימים. כך שהשאלה היא במידה רבה אישית, בהתבסס על הערכת הסיכוי לנזקים שמנסים למנוע והשלכותיהם. כמה יעלו נזקי ההאקינג והנוזקה אם יתרחשו? מה הסיכוי להתרחשות הנזקים השונים? מה שבטוח – בתשלום על אנטי וירוס מוציאים כסף מדי חודש, מבלי לקבל בתמורה שום דבר מיוחד (מאחר ששום דבר מסוכן לא קורה).

ההבדל בין- אנטי וירוס חינמי לעומת תשלום

מי המשתמשים?

משמעותי מאוד, מי משתמש במחשב. ככל שמשתמשים בו אנשים בלי הידע או הזהירות המתבקשת (ילדים למשל), כך עולה הסיכון לאותו מחשב ועולה חשיבות אנטי וירוס מתוחכם. נזכיר, ש"מתוחכם" אינו זהה בהכרח ל"בתשלום". אם מדובר בעסק, זה סיפור אחר. עסק גדול, כמעט תמיד ירכוש אנטי וירוס בתשלום וזה יהיה הדבר החכם לעשות. עסק קטן, שמנסה לצמצם כל הוצאה, עשוי להחליט אחרת. מצד שני, עלויות האנטי וירוס בתשלום נמוכות מאוד ביחס להוצאות שוטפות של בתי עסק והסיכון שנמנע, הוא סיכון פוטנציאלי יקר ומשמעותי.

מי עומד מאחורי המוצר?

Windows Defender הוא דוגמא לאנטי וירוס חינמי, שבמשך השנים ידוע בבינוניותו. בפועל, למרות שהוא זמין בכל מחשב מבוסס חלונות, רוב משתמשי חלונות מתקינים אנטי וירוס אחר. זאת, כולל המקרים שבהם מתקינים אנטי וירוס חינמי אחר. כך שמבחינת איכות, עדיפה לרוב חברה שמתמחה בתחום המדובר ולכן עדיף אנטי וירוס מחברה שעוסקת רק באבטחה. ככלל, מוצרים בתשלום נוטים להיות מוצרים מחברות מתמחות.

לסיכום

בשורה התחתונה, אנטי וירוס לא אמור להגן מפני האקרים נחושים ומיומנים, שמתמקדים בבעל מחשב ספציפי. במצב כזה, דרוש הרבה יותר מאנטי וירוס. אבל לצרכים הנפוצים, אנטי וירוס חינמי מחברת אבטחה איכותית יספיק בהחלט, ברוב המקרים.