זכויות כלכליות להורי ילדים עם תסמונת דאון

תסמונת דאון

ילדים עם תסמונות דאון יכולים להגיע להישגים מדהימים, להגשים את עצמם ולבחור מבין קשת מקצועות ועיסוקים בהם ירצו לעסוק. ובכול זאת יש ילדים שחווים קשיים בתפקוד, קשיים גופניים או רגשיים וזקוקים לליווי צמוד של אנשי מקצוע ושל הוריהם. אם אתם הורים לילדים עם תסמונת דאון: חשוב שתדעו שאתם לא לבד וכי מגיע לכם סיוע ממוסדות המדינה, סיוע שיקל עליכם במסע. אז מהן הזכויות הכלכליות שתוכלו למצות?

גמלת נכה לילדים עם תסמונת דאון

בתחילה חשוב לדעת שהמוסד לביטוח לאומי מקנה גמלאות בשיעור של 50 אחוז, החל מרגע לידת התינוק. מגיל 91 ימים עד גיל 6 מקנה המוסד לביטוח לאומי גמלה של 100 אחוזים במידה והילד זקוק להשגחה רפואית מלאה. מידע נרחב בנושא תסמונת דאון ותקנות הביטוח הלאומי אפשר למצוא באתר של המוסד לביטוח לאומי.

החל מגיל 6 קובע המוסד לביטוח לאומי את מצבו הרפואי של הילד בוועדה שתבחן את היכולות הקוגניטיביות והתפקודיות שלו. יש ילדים שיהיו זכאים לגמלה בשיעור של 100 אחוזים במידה ויתגלה כי קיימת מוגבלות התפתחותית ושכלית, או כל מוגבלות אחרת. במידה ויש בעיות תפקודיות של ידיים או רגליים ויש צורך בהשגחה חלקית: יקנה המוסד לביטוח לאומי גמלה בגובה של 50 אחוז או יותר. כאמור, כל מקרה הינו לגופו ויש להגיש בקשה למוסד לביטוח לאומי ולהתחיל בתהליך באתר בו ישנם כל הטפסים והמידע הנחוץ.

תנאי זכאות

על פי המוסד לביטוח לאומי, ילדים עם תסמונת דאון, מגיל לידה עד גיל 18 זכאים לגמלה באחוזים משתנים. ילדים שמוגדרים 'נכים' על פי הביטוח הלאומי יקבלו גמלה בסכום של 1,268 שקלים בכל חודש בתוספת 153 שקלים שתשולם רטרואקטיבית כבר משנת 2018. סכום זה יינתן עבור מי שזכאי לגמלה בשיעור של 50 אחוז.

יש ילדים שנקבע כי יש להם 3 עילות זכאות שמקנות 50 אחוזי נכות כל אחת. ילד שזכאי ל 3 קצבאות יקבל 2,608 שקלים בחודש. לגמלה תצורף תוספת שנקבעה בשנת 2021 של 379 שקלים בחודש. ילדים עם נכות בינונית או קשה יוכלו לקבל גמלה של 100 אחוז. את הסכום יש לבדוק באמצעות מחשבון לחישוב גמלת ילד נכה באתר של המוסד לביטוח לאומי.

כיצד מתקיים התהליך והגשת הבקשה?

כדי להתחיל בתהליך יש למלא באתר של המוסד לביטוח לאומי 'טופס תביעה לגמלת ילד נכה'. לבקשה יש לצרף טפסים ומסמכים כמו אישורים של ועדת אבחון עם אבחנה של תסמונת דאון. אם נעשתה אבחנת מוגבלות שכלית בוועדה של משרד הרווחה: יש להוסיף את האבחנה לבקשה. במידה וקיימים ליקויים נוספים יש לציין את הדבר בטופס ולהוסיף אבחנות ומסמכים נדרשים.

לעיתים יש לצרף אישור אודות הצורך של הילד במסגרות מיוחדות. את מרבית האישורים אפשר לקבל מועדה של משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. את התביעה אפשר להגיש און ליין או בסניף של המוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום המגורים של הילד. כמו כן ניתן לשלוח את התביעה והמסמכים בדואר או בפקס.

לאחר קבלת כל המסמכים, יקבלו ההורים הזמנה לוועדה רפואית במידת הצורך, או בהתאם לגילו של הילד.

זכויות נוספות

ילדים עם תסמונת דאון השייכים לאותה משפחה יכולים לקבל שתי קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי.

ילדים עד גיל 3 יוכלו לשהות במעון יום שיקומי מיוחד לילדים עם נכות או תסמונת דאון.

ילדים עם תסמונת דאון יוכלו לקבל תעודת נכה בה יוכלו להשתמש כדי לקבל מגוון הקלות החל מעדיפות בתור עד לחניה בחניית נכה. אל תוותרו על הזכויות שלכם והעזרו במומחים כדי למצות אותן.