רבים חולמים בגדול, מקבלים אומץ, בוחנים היתכנות, משקיעים את הלב, אך בסוף היום מגלים שהעסק שהיה אמור להוביל אותם לשלב הבא בעצם השאיר אותם פצועים, ואם לא אותם, אז את חשבון הבנק, וכשזה קורה, קשה לקבל כוחות להמשיך הלאה. אי לכך מראש חשוב להבטיח שההתנהלות הפיננסית תהיה מושכלת, ועל כן הכרחי להבין מה עושים וממה נמנעים.

עשה ואל תעשה

לא פעם התחושה שהעסק פונה לכיוון טוב, אך בפועל הנתונים שונים לגמרי. אי לכך תמיד חשובה שקיפות ובטח כאשר מדובר במצב הפיננסי, ופה מוטב להכיר כלים שמסייעים לעמוד ביעד בקלות יתרה. במה מדובר? ראשית יש לכתוב תוכנית עסקית, כזו שמגדירה מראש מהם הצעדים של העסק בכול נקודת זמן וכזו שמתייחסת להתנהלות השוטפת לצד הגדרת יעדים כלליים ונקודתיים. כמו כן, חשוב לבצע מעקב צמוד אחר סך הוצאות העסק ולהשקיע בהנהלת חשבונות מקצועית – באמצעות הנהלת חשבונות מדויקת ניתן להתקדם קדימה ולהימנע מצעדים מוטעים. במקביל, יש צעדים שרצוי להימנע מהם. כך למשל אין לקחת הלוואות שלא ניתן לעמוד בהן, אין לקבוע מחירים לפני שעורכים סקר שוק, אין להעמיס על עצמכם תפקידים ואין לחסוך במקום שעשוי להוביל למפלה עסקית.

ניהול תזרים מזומנים בעסק

טיפים חשובים:

שורה תחתונה

שנסכם? תמיד יש עוד מה לחדד ותמיד יש לבחון את המצב מחדש. התנהלות פיננסית של עסק מהווה מצב דינאמי, משמע חשובה בחינה תקופתית לצד ייעוץ מקצועי.