שיק או ערבות בנקאית? כך תבטיחו את השכירות החודשית

ערבות בנקאית

מי שמשכיר דירה, יודע כי למרות הרווח והתשואה הגבוהה יחסית שניתן לקבל בעת השכרת נכסים, יש לא מעט התעסקות עם כול מה שקשור להשכרה. את הדירה יש להכין עבור השוכרים ולבדוק כי היא תקינה ובטוחה. ישנם תשלומים שעוברים לרשויות כמו מיסי ארנונה או תשלומי מס שש לשלם בעת בניית הנכס או הוספת הדירה. מי שמשכיר את דירתו צריך לשכור עורך דין כדי לנסח חוזה שכירות טוב, כמו גם שאיתור הדייר הטוב דורש לא מעט זמן.

ובכול זאת, מי שיש לו שוכרים, נהנה מהכנסה קבועה ולעיתים גם מחברה והרגשה שיש מישהו נוסף בשטח בו הוא גר. אבל מה חשוב לעשות כדי להבטיח שתשלומי השכירות והחשבונות יגיעו בזמן? וכיצד פועלים כשהדייר מתחמק מתשלום, בעיקר כאשר מדובר על פינוי שוכר שלא משלם? מי שנתקל במבוי סתום מול שוכרים או רוצה למנוע מצבים כאלה – כדאי שיתגונן על ידי קבלת שיק בטחון או ערבות בנקאית. אבל במה כדאי לבחור?

בקשת שיק בטחון וערבות בנקאית בעת חתימה על החוזה

כאשר אתם מכינים את חוזה הדירה שלכם, רצוי שתמגנו את עצמכם עד כמה שניתן. בשל כך, מלבד חתימה על החוזה, יש לבקש מהשוכר שיק בטחון או ערבות בנקאית. זאת כדי להבטיח גבייה במקרה של חוסר תשלומים/ אי תשלום חשבונות/ ומקרים בהם הדייר הסב נזק לדירה.

שיק הבטחון נועד כדי להבטיח את תשלומי השכירות בעוד שעל פי חוק השכירות, גובה השיק מוגבל והוא יכול להיות סכום השכירות עבור שליש מתקופת השכירות, או סכום השכירות X 3 חודשי שכירות. היתרונות בשיק כזה הוא שאפשר לפדות אותו בבנק בעת הצורך. החיסרון מגיע לידי ביטוי בזמן שהדייר עלול לבטל את השיק. מה שיגרום ללא מעט התרוצצויות כדי להוציא לפועל את הסכום הדרוש לפיצוי וכיסוי נזקים.

ומה לגבי ערבות בנקאית?

ערבות בנקאית היא דרך נוספת להגן על רכוש ועל דמי השכירות במידה ואינם משולמים. למעשה, מדובר על ערבות על סך שלושה או שישה חודשי שכירות. הערבות עליה להיות חתומה על ידי שני ערבים של השוכר, והיא מבטיחה כי כל נזק כספי שיגרם למשכיר ישולם לפחות באופן חלקי על פי הסכום שסוכם.

חשוב לדעת כי לערבות יש תאריך תפוגה. לכן יש בכול שנה להחתים את השוכר ואת ערביו על הספח שניתן לנפק מהבנק. את הערבות ניתן לממש מיד עם הינתן נזק או חוסר תשלומים.

ובכול זאת, גם לשיטת הערבות יש חסרונות, כמו סכום שמכסה נזקים קטנים בדרך כלל ואינו עוזר במקרה של דייר שאינו מפנה את המושכר. נוסף לכך, שוכרים אינם רוצים לשלם את העמלה שכרוכה בהחתמת הערבות בבנק, או אינם רוצים לעמוד בחוסר הנעימות של גיוס ערבים לחתימה כערבים. לכן חשוב להתייעץ עם מומחים כמו עורכי דין נדל"ן או אנשי מקצוע  אחרים – ולהבין בעזרתם כיצד אפשר לבטח את הדירה אותה אתם משכירים.