מדריך להערכת שווי דירה

בין אם אתם מעוניינים למכור או לקנות דירה, ישנם לא מעט מקרים בהם מתבצעת הערכה של הנכס באופן מוטעה. כיצד אם כן ניתן להעריך את שווי הדירה? להלן הפרטים.

הערכת שווי דירה: כיצד עושים זאת?

ישנן גישות שונות להערכת נכס למגורים או למסחר. הגישה הראשונה היא גישת השוואה – מעריכים את שווי הנכס בהשוואה לנכסים דומים באותה שכונה, בהתאם לפרמטרים זהים מבחינת מספר החדרים בדירה, קומה וכו'. בכדי להגיע לאותם נתונים ניתן להגיע למקורות מידע כמו אתר האינטרנט של מיסוי מקרקעין, שיחות עם מתווכים אשר ביצעו עסקאות דומות וכן אתרים אינטרנטיים אשר מתמחים בתחום של דירות למכירה בתל אביב. מדובר באתרים אמינים אשר מבוססים על האתר של מס שבח, אולם חשוב לתקף ולבדוק את המאפיינים הספציפיים של כל דירה בשל העובדה כי נדל"ן מבוסס קודם כל על המיקום. ככל שמיקום הנכס שלכם יהיה אטרקטיבי יותר, כך המחיר יעלה. מדובר בכלל ברזל בתחום הנדל"ן ולכן אם אתם מאתרים דירה למגורים בשווי נמוך יחסית ממחיר השוק, אתם עלולים לגלות כי רימו אתכם וכי העסקה אותה ביצעתם איננה תואמת את השווי האמתי של הדירה.

מדריך - להערכת שווי דירה

גישה נוספת לבחינת שווי הדירה: גישת העלות

קיים הבדל משמעותי בין דירות זהות של שלושה חדרים בתל אביב לבין דירת שלושה חדרים בבאר שבע. לעתים קיים חוסר בנתונים, ישנם מחירים גבוהים או להפך נמוכים. משום כך, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי דרך שמאי אשר מתמחה בתחום ויכול לספק לכם את המידע באופן קונקרטי ובאופן מקצועי. שיטה נוספת היא גישה עלות. מדובר בגישה אשר מפעילים לגבי עסקאות שאין לגביהן השוואה, כמו לדוגמה דירה אשר נמצאת באזור מבודד ולא ניתן להשוות אותה לדמי שכירות באזור. משום כך, בודקים את שווי הקרקע ועלות הבנייה ובכך מגיעים לשווי הנכס בגישת העלות. מדובר בשיטה מבוקרת, והיא נחשבת לשיטה מצוינת בעבור נכסים למגורים אשר נחשבים למיוחדים יותר.

הערכה נכונה של שווי דירה: הכרחית בעבור כדאיות העסקה

לצערנו, לא מעט רוכשי דירות מוצאים את עצמם עם עוגמת נפש משמעותית לאור הערכת שווי שגויה של ערך הדירה. משום כך, איתור של שמאי וחברת תיווך היא הכרחית בעבור כדאיות העסקה שלכם. חשוב לזכור כפי שציינו למעלה כי הערכת השווי משתנה בהתאם למיקום הנכס, ולכן ישנם פערים משמעותיים בין דירות למגורים במרכז הארץ אשר נחשבות ליקרות ביותר ובין דירות למגורים באזור הדרום או הצפון. ככל שתהיו מדויקים יותר בהערכת השווי וזאת ע"י ביצוע השוואה וכן בחינת שווי הקרקע, כך תוכלו לוודא כי אתם מבצעים עסקה נכונה אשר תואמת באופן מדויק את שווי הנכס. מדובר ברכישה משמעותית ואולי החשובה ביותר, ולכן יש לבצע אותה בכובד ראש.